Bilete online
TRANZIT FESzT 2018

Festivalul Internațional Multicultural de Teatru TRANZIT FESzT - Satu Mare, 2018

 

P R O G R A M

 

VINERI 28 septembrie

 

1|Ora 17.00 - Teatrul de Nord, Sala Studio - ALBASTRU.GALBEN.ROȘU de Radu Macrinici, Teatrul Municipal Baia Mare (RO)

 

2|Ora 18.00 - Casa de Cultură - MARÓ de Székely Csaba, regia Ándi Gherghe, Teatrul Yorick, Târgu Mureș (HU, RO) - spectacol din proiectul FocusDrama:Ro

 

3|Ora 20.00 - Teatrul de Nord, Sala Mare - ALICE după Lewis Carroll, regia Bocsárdi László, Teatrul Tamási Áron, Sfântu Gheorghe (HU) - spectacol titrat în limba română

 

SÂMBĂTĂ 29 septembrie

 

4|Ora 16.00//20.00 - Casa de Cultură (public pe scenă) - OCCIDENTAL EXPRESS de Matei Visniec, regia Szabó K. István, Trap Door Theatre, Chicago, S.U.A. - spectacol în limba engleză titrat în limba română și maghiară

 

5|Ora 18.00 - Teatrul de Nord, Sala Mare - JULIETA - UN DIALOG DESPRE IUBIRE de Visky András, regia Szabó K. István, Teatrul National Csokonai, Debrețin, Ungaria (HU) - spectacol titrat în limba română

 

6|Ora 21.00 - Teatrul de Nord, Sala Studio - ÎN UMBRA MARELUI PLAN, regia Catinca Drăgănescu, Reactor de creație și experiment, Cluj-Napoca (RO) - spectacol din proiectul FocusDrama:Ro

 

DUMINICĂ 30 septembrie

 

7|Ora 15.00//21.00 - Casa de Cultură (public pe scenă) - MARTIRI de Marius von Mayenburg, regia Keresztes Attila, Figura Stúdió, Gheorgheni (HU) - spectacol titrat în limba română

 

8|Ora 17.00 - Teatrul de Nord, Sala Studio - VĂ PLAC BANANELE, TOVARĂȘI? de Székely Csaba, regia Ándi Gherghe, Studio Act, Oradea (RO) - spectacol din proiectul FocusDrama:Ro

 

9|Ora 19.00 - Teatrul de Nord, Sala Mare (public pe scenă) - To_R (Pomană), regia Frenák Pál, Studio M, Sfântu Gheorghe (HU)

 

LUNI 1 octombrie

 

10|Ora 16.00//19.00 - Teatrul de Nord, Sala Studio - BUNĂ, NAZISTULE!, regia Fándly Csaba, Teatrul Csiky Gergely, Kaposvár, Ungaria (HU) - spectacol titrat în limba română

 

11|Ora 19.00 - Teatrul de Nord, Sala Mare - CĂLDURĂ ÎN NOIEMBRIE de Yana Dobreva, regia Petru Vutcărău, Teatrul Eugene Ionesco, Chișinău, Republica Moldova (RO) - spectacol titrat în limba maghiară

 

12|Ora 20.30 - Teatrul de Nord, Sala Studio - ÎNTÂLNIRE CU PUBLICUL, Teatrul Csiky Gergely, Kaposvár, Ungaria (HU)

 

13|Ora 21.00 - Casa de Cultură - POVESTE DIN TRANSILVANIA/ERDÉLYI MESE de George Ștefan, regia Ándi Gherghe, Studio Act, Oradea (RO, HU)

 

MARȚI 2 octombrie

 

14|Ora 19.00 - Teatrul de Nord, Sala Mare (public pe scenă) - ORAȘUL NOSTRU, scenariu colectiv după Thornton Wilder, regia Cristian Ban, Teatrul Clasic Ioan Slavici, Arad (RO) - spectacol titrat în limba maghiară

 

15|Ora 18.00 - Grandstand (Cafeneaua Teatrului) - LANSARE DE CARTE: Olivia Grecea - ”Teatrul Devised (Creația teatrală colectivă)”, ”Utopie, instrument și teatru politic”; Raluca Sas-Marinescu: ”Dramaturg&dramaturgie: metode, tehnici și studii de caz” - Editura Eikon, colecția Teatru

 

16|Ora 21.00 - Casa de Cultură (public pe scenă) - NEXT, regizor-coregraf Dabóczi Dávid, Compania András Lóránt, Târgu Mureș

 

17|Ora 22.00 - Club Poesis - JUST PUSH PLAY - Improv Show (RO)

 

MIERCURI 3 octombrie

 

18|Ora 15.00//21.00 - Teatrul de Nord, Sala Mare (public pe scenă) - ILEGITIM, adaptare după un text colectiv creat de Adrian Sitaru și Alina Grigore, regia Adrian Sitaru, Teatrul Maghiar de Stat Cluj (HU) - spectacol titrat în limba română

 

19|Ora 19.00 - Teatrul de Nord, Sala Studio - PROTEJAT/NEPROTEJAT de Olga Macrinici și Adriana Radu, Asociația ANIMACT, Târgu Mureș (RO)

 

JOI 4 octombrie

 

20|Ora 15.00 - Teatrul de Nord, Sala Studio - ATELIER susținut de Asociația ANIMACT, Târgu Mureș (RO)

 

21|Ora 17.00 - Casa de Cultură - TRIX SHOW, regia și scenariul Mihai Gruia Sandu, Teatrul Aureliu Manea, Turda (RO)

 

22|Ora 19.00 - Teatrul de Nord, Sala Mare - IDIOTUL după F.M. Dostoievski, regia Sardar Tagirovsky, Teatrul Național Csokonai, Debrecen, Ungaria (HU) - spectacol titrat în limba română

 

VINERI 5 octombrie

 

23|Ora 16.00 - Teatrul de Nord, Sala Studio - AVIOANE DE HÂRTIE de Elise Wilk, regia Carmen Frățilă, Teatrul de Nord Satu Mare - Trupa de elevi voluntari (RO)

 

24|Ora 18.00 - Teatrul de Nord, Sala Studio - OFFLINE, regia Laurențiu Blaga, Teatrul Național Târgu Mureș - Compania Guga Junior (RO)

 

25|Ora 17.30//21.00 - Casa de Cultură (public pe scenă) - DUMBRAVA, text și regie Botos Bálint, Waitingroom Project, Cluj-Napoca (HU) - spectacol titrat în limba română

 

26|Ora 19.00 - Teatrul de Nord, Sala Mare - REȚETA PERFECȚIUNII ÎN FOARTE MULȚI PAȘI CARE NU DUC NICĂIERI, teatru fizic de Andrea Gavriliu, Teatrul de Nord Satu Mare - Secția Română (RO) - spectacol titrat în limba maghiară

 

27|Ora 22.00 - Moose Bar - ANDREI RAICU & DIMITRIS PALADE PRESENTS RAD π + BOGDAN OLARSON, concert

 

SÂMBĂTĂ 6 octombrie

 

28|Ora 11.00 - Teatrul de Nord, Sala Studio - ATELIER DE TEATRU DEVISED suținut de Laurențiu Blaga (RO)

 

29|Orele:  15.00 - 15.40; 16.00 - 16.40; 17.00 - 17.40; 18.00 - 18.40 - Teatrul de Nord, Sala Studio - THE WHOLE IS ALWAYS LESS THAN THE SUM OF IT’S PART (ÎNTREGUL ESTE ÎNTOTDEAUNA MAI PUȚIN DECÂT SUMA PĂRȚILOR) - Instalație performativă de Bogdan Olarson și Andrei Raicu

 

30|Ora 18.00 - Teatrul de Nord, Sala Mare - CLASA NOASTRĂ de Tadeusz Słobodzianek, regia Béres Attila, Teatrul Național din Miskolc, Ungaria (HU) - spectacol titrat în limba română

 

31|Ora 21.00 - Club Poesis - RUSSIAN NIGHT, concert cu Tania Popa (RO)

 

DUMINICĂ 7 octombrie

 

32|Ora 17.00 - Teatrul de Nord, Sala Studio - CINCISPREZECE ÎNCERCĂRI PENTRU ACTORIE de Tom Dugdale și Hatházi András, regia Tom Dugdale, Teatrul de Nord Satu Mare - Trupa Harag György (HU) - spectacol titrat în limba română

 

33|Ora 18.00 - Grandstand (Cafeneaua Teatrului) - LANSARE DE CARTE: Theodor-Cristian Popescu: ”Dinăuntru” (Un curs masteral de regie a teatrului contemporan și o selecție de articole) - Editura Eikon, colecția Teatru

 

34|Ora 19.00 - Teatrul de Nord, Sala Mare - STAGE DOGS de Florin Piersic jr., Teatrul Act București (RO)

_______________________________________

Organizator: TEATRUL DE NORD SATU MARE - Secția Română și Trupa Harag György

Parteneri principali: Consiliul Județean Satu Mare, Consiliul Local Satu Mare, Primăria Municipiului Satu Mare, Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale



Sponsor principal: Generali Asigurări S.A.



Sponsori: Gotec Rom, Neon Lighting, Flavita, Transpink, Nagy Textile, Meteor, Dersidan, Stefi Intertransport

_______________________________________

PREŢURILE BILETELOR:

Sala Mare

zona A /zona B /zona C/zona D

bilet pentru adulţi:                                          

35 lei/30 lei/25 lei/10 lei

bilet pentru pensionari, studenţi, elevi V-XII: 

30 lei/25 lei/18 lei/10 lei

50 lei

Sala Studio, Club Poesis, Moose Bar: 18 lei

Casa de Cultură, Spectacole cu publicul pe scenă: 25 lei/18 lei

_______________________________________

 Informații, rezervări, bilete:
0261712106 / agentie.teatruldenord@gmail.com
Agenția Teatrală, str. Horea nr. 6

Bilete online: www.biletmaster.ro / www.teatruldenord.ro

TRANZIT FESzT 2018
PROGRAMUL LUNII SEPTEMBRIE - 2018
STAGIUNEA 2018 - 2019
PROGRAMUL LUNII IUNIE - 2018
PROGRAMUL LUNII MAI - 2018
PROGRAMUL LUNII APRILIE - 2018
PROGRAMUL LUNII MARTIE - 2018
PROGRAMUL LUNII FEBRUARIE - 2018
PROGRAMUL LUNII IANUARIE - 2018
PROGRAMUL LUNII DECEMBRIE - 2017
PROGRAMUL LUNII NOIEMBRIE - 2017
PROGRAMUL LUNII OCTOMBRIE - 2017
STAGIUNEA 2017 - 2018
PROGRAMUL LUNII SEPTEMBRIE - 2017
PROGRAMUL LUNII IUNIE - 2017
CARAVANA DOCUART
PROGRAMUL LUNII MAI 2017
PROGRAMUL LUNII APRILIE 2017
PROGRAMUL LUNII MARTIE - 2017
CASA DE PE GRANIȚĂ - spectacol invitat
PROGRAMUL LUNII FEBRUARIE - 2017
PROGRAMUL LUNII IANUARIE - 2017
PROGRAMUL LUNII DECEMBRIE - 2016
PROGRAMUL LUNII NOIEMBRIE - 2016
PROGRAMUL LUNII OCTOMBRIE - 2016
STAGIUNEA 2016 - 2017
ABONAMENTELE STAGIUNII 2016 - 2017
FESTIVALUL DE TEATRU INTERACT
PROGRAMUL LUNII IUNIE- 2016
SPECTACOL INVITAT
PROGRAMUL LUNII MAI - 2016
DISPARIȚIA
PROGRAMUL LUNII APRILIE - 2016
Parteneriat în cadrul comunității OMNIPASS
ARTIȘTII PENTRU ARTIȘTI
PROGRAMUL LUNII MARTIE - 2016
PROGRAMUL LUNII FEBRUARIE - 2016
PROGRAMUL LUNII IANUARIE - 2016
Festivalului Internaţional de Teatru pentru Studenţi SPOT
PROGRAMUL LUNII DECEMBRIE - 2015
PROGRAMUL LUNII NOIEMBRIE - 2015
PREȚURILE ABONAMENTELOR ȘI BILETELOR ÎN STAGIUNEA 2015-2016
DOCENDO DISCIMUS
RestArt & Music Festival – ediția a III-a
PROGRAMUL LUNII OCTOMBRIE- 2015
STAGIUNEA 2015 - 2016
GALA STAGIUNII 2014 - 2015
PROGRAMUL LUNII IUNIE - 2015
Festivalul de Teatru Rotaract - ediția a IX-a
PROGRAMUL LUNII MAI - 2015

Parteneri media
   
Abonare la Newsletter
Abonare

Creeat de Altersoft