Nume / Prenume: TĂNASE GABRIELA

Data naşterii: 18.07.1965.

E-mail: gabriela.tanase33@yahoo.com

 

Experienţa profesională: 

  • Teatrul de balet contemporan şi clasic „Fantasio”- Constanţa -  1983 -1985
  • Şcoala generala - Constanţa – 1985-1986
  • Teatrul de revistă „Fantasio” – Constanţa – 1986-1990
  • Liceul de Artă „Regina Maria” – Constanţa – 1991-1996
  • Teatrul de revista „Fantasio” – Constanţa – 1992-1996
  • Liceul cu program sportiv – Satu Mare – 1998-2000
  • Teatrul de Nord – Satu Mare – 2000 – prezent
  • Şcoala de Arte – Satu Mare – 2007 – prezent

 

Funcţia sau postul ocupat: Coregraf 

Activităţi şi responsabilităţi principale:

  • Balerin debutant;
  • Profesor dans clasic;
  • Balerin solist;
  • Coregraf;
  • Realizarea momentelor coregrafice din spectacolele Teatrului de Nord. 

Educaţie şi formare:

  • Liceul de Artă „George Enescu”, profil coregrafie, promoţia 1983
  • Universitatea „Babeş-Bolyai”- specializare Kinetoterapie – Cluj Napoca – curs de zi, 2006.
  • Universitatea „Babeş-Bolyai”- specializare Kinetoterapie - Modulul pedagogic,2004.
  • Academia de muzica „Gh. Dima” – Artele Spectacolului Muzical – Cluj Napoca – ID.- făra licenta -
  • Academia de muzica „Gh. Dima” – Artele Spectacolului Muzical – Modulul pedagogic, specializare - Artele spectacolului muzical.

Calificarea / diploma obţinută: Kinetoterapeut,Coregraf, Profesor dans clasic. 

Disciplinele principale studiate / competenţe profesionale dobândite:

-        metodica dansului clasic;

-        istoria teatrului şi dansului;

-        istoria muzicii;

-        regia spectacolului;

-        compozitie coregrafică;

-        improvizaţie coregrafică;

-        stilistică şi notatia dansului;

-        scenografie;

-        limba engleza.

-        anatomie;

-        biomecanica miscarii;

-        neurologie;

-        reumatologie;

-        kinetoterapie activa;

-        kinetoterapie pasiva;

-        semiologie;

-        practica medicala. 

Aptitudini şi competenţe personale:

-        conştiinţă profesională;

-        empatie;

-        disponibilitate de a lucra cu actorii, dansatorii şi copiii;

-        rezistenţă la stres;

-        toleranţă;

-        cinste şi corectitudine;

-        disponibilitate pentru lucru cu program prelungit;

-        cunoaşterea, înţelegerea şi utilizarea conceptelor, teoriilor, principiilor, legilor şi metodelor; fundamentale de investigare şi prospectare;

-        explicarea şi interpretarea ideilor, proceselor, fenomenelor şi tendinţelor specifice activităţii în contexte specifice bazate pe cunoaştere;

-        culegerea, analiza şi interpretarea de date şi informaţii cantitative şi calitative referitoare la o problemă definită;

-        analiza de stări şi situaţii şi asumarea de responsabilităţi pentru a rezolva probleme, a comunica şi a demonstra rezultatele propriei activităţi;

-        comunicarea verbală sau scrisă în scop profesional în cel puţin o limbă de circulaţie internaţională;

-        capacitatea de a analiza, sintetiza şi interpreta informaţiile necesare pentru evaluarea problemelor şi alternativelor de soluţionare a acestora.

  

SPECTACOLE:      

Teatrul de Nord – trupa Harag György – Satu Mare        

  • „Îndrăgostiţii din Ancona”(Anconai szerelmesek) de Vajda Katalin; regia Andrei  Mihalache; premiera 31.12.2001.
  • „Răţuşca cea urâtă”  - regia Andrei Mihalache; premiera 2002.
  • „Livada cu vişini” de A.P.Cehov;  regia – Árkosi Árpád; premiera 22.11.2002
  • „Egy bolond szazat csinál” de  Szüle Mihaly, Harmath Imre, Walter László;  regia Paraszka Miklos; premiera Satu Mare 31.12.2003.
  • „Podul”(A  Padlás) – regie Horányi Lászlo.
  • „Robert Gida” – regia Mark Nagy Ágota.
  • „Şcoala săracilor”(A szegenyek iskolaja) de Marai Sándor; regia Arkosi Arpad; premiera 31.12.2004.  
  • „Kepzelt riport – egy amerikai popfestivalrol” de Dery Tibor, Pos Sándor, Presser Gabor, Adamis Anna;  regia Horanyi L.; premiera 30.09.2005.
  • „Cabaret 2005”(Felvotas Kabaré Szilveszter avagy a dürrögö gyászhuszár) de Toth Pall Miklos; regia Toth Pall Miklos; premiera 31.12.2005.               
  • „Călugăriţele” (Apácák); de Dan Goggin; regia Csurulya  Csongor; premiera 07.04.2006.
  • „Iarna” ( Tel ) – regia Béres Lászlo
  • „Puricele în ureche” de Georges Feydeau; regie Árkosi Árpád; premiera 22.02.2008.
  • „Bolond vasárnap” de Valentin Kataev; regia Aldobolyi Nagy György; premiera 31.12.2008.
  • „Minden eger szereti a sajtot”; regia Mark Nagy Ágota; premiera 20.03.2008.
  • „Zürzavaros èjszaka”(O noapte furtunoasă) de I.L. Caragiale; regia Árkosi Árpád; premiera 20.09.2009.
  • „Prinţesa ceardaşului”(Csárdáskirálynö) – Operetă de Kalman Imre; regia Keresztes Attilá; coregrafia Kozma Attila -  rol Maestrul de ceremonii; premiera 30.12.2009.
  • „Chicago” – de Bob Fosse, Fred Ebb; coregreafia Kozma Attila,regia Keresztes Attila – asistenţă de coregrafie. 30.12.2010
  • „Cartea junglei” (A dzungel könyve) de Rudyard Kipling; regia Szilagyi Regina; premiera 11.02.2011.
  • „Malacbeföt”de Tasnadi István;regia Tasnadi Csaba; premiera 27.11.2011; asistenţă de coregrafie
  • „Undeva în Europa”(Volohol Europában) – după filmul cu acelaşi nume de Balázs Béla şi Radványi Géza; regia Attila Balogh; premiera 16.12.2011.
  • „Mutter Courage şi copiii ei”  - de Bertholt Brecht; premiera 30.11.2012.
  • „Răpirea sabinelor” – de Kellér Dezsö; regia Kányádi Szilárd; premiera 30.12.2012.
  • „Finito-Avagy a magyar zombi” – regia Tasnádi István; premiera 15.11.2013.
  • „Ghinionistul”(Fekete Peter) de Eisemann Mihály, Somogyi Gyula, Zágon Istvan; regia Bessenyei István; premiera 30.12.2013.

 

Spectacole  Teatrul  de  Nord,  Satu-Mare – secţia romană

  • „ Chiriţa  se  întoarce” după V. Alecsandri; regia A. Mihalache; premiera 5.05 1998.
  • „Moş Teacă”  de A.Bacalbaşa şi G. Brăescu; regia A. Mihalache; premiera 06.11.1998.
  • „Pepe & Sânzi” după V. Alecsandri; regia Andrei Mihalache; premiera 19.03.2000.
  • „Starea de asediu” de Albert Camus; regia  Andrei Mihalache; premiera 29.10.2000.
  • „D-ale carnavalului” de I.L.Caragiale; regia Radu Dinulescu; premiera 19.05.2001.
  • „Ekaterina Ivanovna” de Leonid Andreev; regia Gelu Badea; premiera 8.10.2001.
  • „Îndrăgostiţii din Ancona” de Vajda Katalin; regia  Andrei Mihalache; premiera 31.12.2001.
  • „Turandot” de Carlo Gozzi;  regia Gelu Badea; premiera 28.04.2002.
  • „Scaunele” de Eugen Ionesco; regia Andrei Mihalache; premiera 15.09.2002.
  • „Visul  unei  nopti de vara” de W. Shakespeare;regia Gelu Badea; premiera 15.12.2002.        
  • „Telegrama” de Aldo Nicolaj; regia Ovidiu Caiţa; 18.01.2003.
  • Ultima haltă în paradis” de Valentin Nicolau; regia Andrei Mihalache; premiera 09.02.2003.
  • „Pygmalion” de G.B.Shaw; regia Andrei Mihalache; 09.11.2003.
  • „Sinucigaşul” de Nicolai Erdman; regia Andrei  Mihalache; premiera 01.01.2004.
  • „De veghe în lanul de secară”de I.D.Salinger; regia Ovidiu Caiţa; premiera 18.04.2004.                
  • „Veronica se hotărăşte să moară” de Paulo Coelho;regia Ovidiu Caiţa; premiera       19.09.2004.
  • „Croitorii cei mari din Valahia” de Al. T.Popescu; regia Andrei Mihalache; premiera 23.01.2005.                                  
  • „Cele două orfeline” de Eugen Mirea;regia Andrei Mihalache; premiera 16.10.2005. „Şchiopul cu miros frumos” de Mircea Daneliuc;regia  Ovidiu Caiţa; premiera 26.02.2006.            
  • „Zoo Story” de Edward Albee;regia Horaţiu Apan; premiera 03.11.2007.
  • „Vizita bătrânei doamne” de Friedrich Dürenmatt; regia Andrei Mihalache; 09.12.2007.
  • „Jurnalul lui Dracula” de Marin Mincu; regia Alexander Hausvater; 19.10.2008.
  • „Hamlet” de W. Shakespeare; regia Gelu Badea” premiera 01.03.2009.
  • „Visul unei nopţi de iarnă” de T. Muşatescu; regia A. Mihalache; premiera 29.03.2009.
  • „Jocul vieţii şi al morţii în deşertul de cenuşă” de H. Lovinescu; regia A. Mihalache; premiera 14.03.2010.
  • „Mincinosul” de Carlo Goldoni; regia Ovidiu Caiţa; premiera 03.10.2010.
  • „Playlist” de C.C.Buricea Mlinarcic; regia Ovidiu Caiţa; premiera 10.10.2010.
  • „Steaua fără nume” de  Mihail Sebastian; regia A.Mihalache; premiera 12.12.2010.
  • „Leonce şi Lena” de Georg Büchner; regia Cristian Ioan; premiera 01.04.2011.
  • „Fontana di Trevi” de Gian Lorenzo Bernini; regia Ovidiu Caiţa; premiera 21.04.2012.
  • „Yom Kippur” de Hanna Azoulay Hasfari; regia Eugen Gyemant; premiera 30.03.2014.
  • „Neînţelegerea” de Albert Camus; regia Cristian Ioan; premiera 07.04.2013.
  • „Yom Kippur” de Hanna Azoulay Hasfari; regia Eugen Gyemant; premiera 30.03.2014.
  • „Nunta” după A.P.Cehov; regia Eugen Făt; premiera 06.06.2007.
  • „Cu uşile închise” de Jean Paul Sartre; regie Ana Ciobanu – examen masterat; premiera 24.06.2007.
  • „Gaiţele” de Al. Kiriţescu;regia Andrei Mihalache; premiera 21.10.2007.

 

Spectacole pentru copii: 

  • „Prinţesa adormită” de Charles Perrault; regia Oana Leahu; premiera 15.04.1998.
  • „Fata babei şi fata moşneagului”de I.Creangă; regia Andrei Mihalache; premiera 22.04.1999.              
  • „Cei trei purceluşi” după W.Disney; regia Andrei  Mihalache;premiera 05.09.1999.
  • „Prostia omenească” după I.Creangă, Anton Pann, şi Ioan Pop Reteganul; regia Andrei Mihalache;premiera 19.09.2000.
  • „Muc cel mic” de Wilhelm Hauff; regia Andrei Mihalache;19.04.2004.
  • „Capra cu trei iezi şi iedul cu trei capre” de I.Creangă şi O.Pancu-Iaşi; regia A. Mihalache; premiera 25.02.2008, reluare în 17.10. 2013.
  • „Scufiţa Roşie” adaptare după Fraţii Grim; regia Andrei Mihalache; premiera 09.11.2010.
  • „Jos masca” adaptare după Costin Popescu; regia Adriana Vaida; premiera 24.03.2011. – reluare 13.10.2014.
  • „Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte” adaptare după P.Ispirescu; regia A.Mihalache; premiera 13.05.2011.
  • „Cenuşăreasa” adaptare după Fraţii Grimm şi Charles Perrault; regia A. Mihalache; premiera 13.11.2012.
  • „Mica sirena” de H.Ch. Andersen; regia Ovidiu Caiţa;premiera 22.05.2014.

            

Colaborări cu alte teatre:  

Teatrul Naţional Cluj Napoca: 

  • „Penitenciarul” de C.C.Buricea Mlinarcic-după Leonid Andreev; regia Gelu Badea; premiera 15.03.2001.                          
  • „Scaunele” de Eugéne Ionesco;  regia  Andrei  Mihalache:  premiera 20.04. 2002.                                            

Teatrul „Elvira Godeanu”, Târgu Jiu: 

  • „Îndrăgostiţii din Ancona” de Vajda Katalin;regia Andrei Mihalache; 2005                           

Teatrul de Stat Turda

  • „Cele două orfeline” de Eugen Mirea;regia Andrei Mihalache.           
  • „Cei trei purceluşi”  adaptare după W.Disney; regia Andrei Mihalache.      
  • „Omul care a văzut moartea” de Victor Eftimiu; regia Ovidiu Cosac.                                             

Teatrul Maghiar Miercurea Ciuc:                                           

  • „Îndrăgostiţii din Ancona”(Anconai szerelmesek) de Vajda Katalin; regia Paraska Miklos;premiera 30.12.2003.
  • „Egy bolond szazat csinál” de  Szüle Mihaly, Harmath Imre, Walter László;  regia Paraszka Miklos; premiera Miercurea Ciuc; premiera 30.12.2004.

Teatrul „Regina Maria” Oradea 

  • „Îndrăgostiţii din Ancona” de Vajda Katalin; regia Andrei Mihalache; premiera 15 aprilie 2011

                                             

Spectacole  Teatrul  de Revistă „Fantasio”Constanţa 

  • „Fantasio Color” – coregrafia  Milidi Tătaru.                            
  • „Fantasio Service” – regia Andrei  Mihalache, coregrafia  Milidi Tătaru.
  • „Lumea  râde  de  cand  lumea” – regia  Andrei Mihalache, coregrafia Milidi Tătaru.                   
  • „Caricaturi la Revistă” – regia  A. Mihalache, coregrafia  Milidi  Tătaru.    
  • „Să râdem  cu Jean si Gelu” – regia Gelu Manolache, coregrafia Milidi  Tătaru.
  • „Am pierdut ultimul tren” – regia  A. Mihalache, coregrafia Fănică Lupu.
  • „Nimeni nu ne vrea!” – regia A. Mihalache, coregrafia Fănică  Lupu.
  • „Hotel  Fantasio” – regia  Aurel Storin, coregrafia  Alin  Şuteu. Premiera  19 noiembrie 1998.
  • „Mofturi  la  Revistă” – regia Andrei Mihalache, coregrafia  Fănică  Lupu.  Premiera  21 noiembrie 1998.
  • „Seri de  teatru  la Iunion” – regia Andrei Mihalache, coregrafia Gabriela  Tănase. Premiera 18  iulie  1998.

                                                

Teatrul de Balet Contemporan şi Clasic – „ Oleg  Danovski”Constanţa                             

  • „Lacul  Lebedelor” – de  P.I. Ceaikovski,  regia si coregrafia Oleg Danovski.
  • „Spărgătorul  de  nuci” – de  P. I. Ceaikovski, regia si coregrafia Oleg Danovski.
  • „Frumoasa  din  pădurea adormită” – P.I. Ceaikovski, regia si coregrafia  Oleg  Danovski.            
  • „Rapsodia  Româna” – de  George  Enescu,  coregrafia  Oleg Danovski.
  • „Rapsodia  a II a” – de  George  Enescu, coregrafia  Oleg Danovski.
  • „Carmen” – de George Bizet, regia si coregrafia Oleg Danovski.
  • „Cenusăreasa” –  regia si coregrafia  Oleg Danovski.                       
  • „Bayadera” – de Ludwig  Minkus, regia si coregrafia Oleg Danovski.
  • „Spargatorul de nuci” – Filmare pentruTVR.  
  • „Carmen” – Filmare pentru TVR.

                                               

Spectacole realizate în cadrul Şcolii de Arte 

  • Alba ca zăpada şi cei 14 pitici – regie  şi coregrafie – spectacol balet integral;2010.
  • „Frumoasa din pădurea adormită” – regie şi coregrafie – spectacol de balet integral;2012.
  • „Magazinul cu jucării” – regie şi coregrafie – spectacol de balet integral;2013.
  • „...Şi anotimpurile, şi greierele, şi furnica” – regie şi coregrafie – fabulă coregrafică.2014.

          

Turnee şi festivaluri:        

  • Turnee în Germania, Elveţia, Olanda, Benelux, Italia.
  • Festival de Balet – Turcia,Cehia si Slovacia.
  • Festivalul de teatru – 2004 - Târgu Mureş, spectacolul Teatrului de Nord Satu Mare – secţia română -  „Sinucigaşul”
  • Festivalul de teatru din Kisvarda – Ungaria cu spectacolul „Podul” – Trupa „Harag György”.
  • Festivalul de teatru scurt - Oradea 2014, spectacolul „Yom Kippur”

 


COREGRAF
D'ALE CARNAVALULUI

30 Apr 2017
IVAN TURBINCĂ

18 Ian 2015
JOS MASCA!

13 Oct 2014
MICA SIRENĂ

22 Mai 2014
YOM KIPPUR

30 Mar 2014
NEÎNŢELEGEREA

7 Apr 2013
FONTANA DI TREVI

21 Apr 2012
LEONCE ŞI LENA

1 Apr 2012
JOS MASCA!

24 Mar 2011
STEAUA FĂRĂ NUME

12 Dec 2010
SCUFIŢA ROŞIE

9 Nov 2010
PLAYLIST

10 Oct 2010
MINCINOSUL

3 Oct 2010
ZOO STORY

3 Nov 2007
GAIŢELE

21 Oct 2007
NUNTA

6 Iun 2007
ZIS ŞI... FĂCUT

15 Oct 2006
SCUFIŢA ROŞIE

7 Nov 2005
AVARUL

10 Apr 2005
MUC CEL MIC

9 Nov 2004
SINUCIGAŞUL

1 Ian 2004
PYGMALION

9 Nov 2003
TELEGRAMA

18 Ian 2003
SCAUNELE

15 Sept 2002
TURANDOT

28 Apr 2002
STAREA DE ASEDIU

29 Oct 2000
PROSTIA OMENEASCĂ

19 Sept 2000
PEPE & SÂNZI

19 Mar 2000
PRINŢESA ADORMITĂ

15 Apr 1998

Abonare la Newsletter
Abonare

Creeat de Altersoft